Esti pe pagina cu informatii pentru:

E SIMPLU CA EXPERIENTA TA CU SITE-UL SA FIE IMBUNATATITA!

Ai gasit informatiile de care ai nevoie? Completeaza formularul de feedback.

  1. Alege raspunsul care reflecta cel mai bine experienta ta pe site:

    Explicatiile despre produse si servicii sunt complete.

    Continutul este coerent structurat.

    Tonul de adresare este unul adecvat.

    Am gasit usor informatia de care am nevoie.

    Site-ul este placut din punct de vedere vizual.

  2. Ce informatii ti-ar placea sa gasesti in viitor pe site?

  3. Exista o problema anume pe care doresti sa o adresezi?

INTREBARI FRECVENTE

Tichetele de masa mai reprezinta vreun avantaj?

Da, deoarece tichetele de masa sunt scutite in continuare de contributiile sociale obligatorii aferente atat societatii, cat si angajatului. Singura taxare perceputa dupa 1 iulie 2010 va fi impozitul de 16% retinut de la salariat, pentru venitul obtinut din tichetele de masa.

Se va impozita doar cu 16% sau mai mult? Angajatorul plateste ceva in plus?

Singura modificare prevazuta de OUG 58/2010, referitor la tichetele de masa este aplicarea impozitului pe venit, prevazuta de articolul IV, lit. B. Asadar, modificarile legislative aduse de ordonanta se refera doar la salariat, iar asupra angajatorului nu se opereaza nicio schimbare.

Cum se va retine impozitul? Il plateste angajatul sau angajatorul?

Impozitul pe veniturile din salarii, in care sunt incluse si tichetele de masa, se determina prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul determinate astfel: venit brut - contributiile obligatorii aferente - deducerea personala - cotizatia sindicala - contributiile la fondurile de pensii facultative + valoarea nominala a tichetelor primite de salariat.

Cf Art. 58 din Codul fiscal platitorii de salarii si de venituri asimilate salariilor au obligatia de a calcula si de a retine impozitul aferent veniturilor fiecarei luni la data efectuarii platii acestor venituri, precum si de a-l vira la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei pentru care se platesc aceste venituri.

Stat de plata interactiv

Cum se va inregistra in contabilitate?

Evidentierea in contabilitate a tichetelor de masa nu se modifica. O propunere a Up Romania este urmatorul model de evidentiere in contabilitate.

Adun impozitul de 16% la celelalte contributii, cand il virez catre stat?

Impozitul pe venitul din tichete se va aduna la restul impozitului pe salarii retinut de la salariati si se va plati catre bugetul de stat, la fel ca impozitul pe salarii.

Emitentul poate opri din tichetele comandate cat este nevoie pentru impozit?

Nu, emitentul nu poate retine contravaloarea impozitului. Aceasta suma trebuie retinuta si virata catre bugetul de stat exclusiv de catre angajator.

Clientul vrea sa suporte impozitarea. Se poate? Este conform legii? Daca vreau sa platesc eu salariatului acel impozit, cum fac?

Pentru ca venitul salariatului sa nu fie afectat de impozitarea tichetelor, o solutie este sa i se acorde acestuia o prima ce acopera diminuarea venitului net. Pentru aceasta prima se vor calcula toate contributiile, atat la angajat cat si la angajator, precum si impozitul pe venit.

De exemplu, la un venit brut de 2.500 lei, cu o persoana in intretinere, intr-o luna cu 20 de zile lucratoare, salariatul poate primi o prima de 40 lei, pentru a acoperi contravaloarea impozitului aferent tichetelor de masa.

Putem sa le oferim mai putine tichete?

Ar fi o dubla diminuare a veniturilor salariatului: pe de o parte prin retinerea unui impozit si pe de alta parte prin diminuarea venitului brut.

Nu ar fi in avantajul salariatului, pentru ca veniturile lui ar scadea. Impozitul se plateste oricum, nu recomandam diminuarea numarului de tichete, ci mentinerea acestora.

De exemplu, un salariat care primeste un tichet de 8,72 lei, plateste un impozit de 1 leu.

In cazul salariului minim pe economie, daca acordam tichete de vacanta in valoare de 2000 RON, cu ce salariu net ramane angajatul?

Pentru un salariu brut de 600 lei (minimul pe economie), in cazul unui salariat care nu are persoane in intretinere si are functia de baza in cadrul societatii, venitul net este de 461 lei.

Daca salariatul primeste tichete de vacanta in valoare de 2.000 lei, venitul total al acestuia va fi de 2.141 lei (bani + tichete de vacanta).

Cum se calculeaza: Impozitul pe tichete de vacanta = 320 lei (2.000 lei x 16%). Acesta se scade din venitul net.

Venitul net ramas in bani = 141 lei (461 - 320)

Venitul total ( bani + tichete de vacanta) = 2.141 lei (141 + 2.000)

Cheltuielile totale ale societatii sunt de 2.774 lei (600 lei salariul brut + 174 lei contributiile obligatorii datorate de societate + 2.000 lei tichetele de vacanta).

Prin comparatie, daca salariatului i se va plati o prima de vacanta de 1.680 lei net, obtinand un salariu net in bani de 2.141 lei, cheltuielile totale ale societatii ar fi de 3.934 lei (3.053 lei venitul brut aferent venitului net de 2.141 lei + contributiile obligatorii datorate de societate).

Deci, in acest caz, prin acordarea de tichete de vacanta societatea ar realiza o economie de 1.160 lei.

In cazul salariului minim pe economie, daca acordam tichete de masa de 174 lei (8,72 lei x 20 zile), cu ce salariu net ramane angajatul?

Pentru un salariu brut de 600 lei (minimul pe economie), in cazul unui salariat care nu are persoane in intretinere si are functia de baza in cadrul societatii, venitul net este de 461 lei.

Daca primeste 174 lei in tichete de masa, venitul net in bani va fi de 433* lei, la care se adauga valoarea tichetelor.

Astfel, salariatul va primi dupa o luna de munca 607 lei, venit global.

*Valoarea de 433 lei se obtine in urma aplicarii impozitului aferent tichetelor de masa la net.

Acordarea tichetelor de masa este conditionata de situatia financiara a societatii?

Indiferent de situatia financiara, societatile pot acorda tichete de masa conform Ordonantei de Urgenta nr. 79/2008 din 18.06.2008 publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 465 din 23/06/2008 privind masuri economico-financiare la nivelul unor operatori economici.

  • vreau

    sa devin afiliat

  • contul tau

    online

  • harta

    afiliatilor nostri

  • gestionarea

    tichetelor

  • parteneriat

    tripartit

  • abonare

    la newsletter

Operator de date cu caracter personal inregistrat sub nr.18555 la A.N.S.P.D.C.P.